

ESBJERG: Hvis alle borgere i Esbjerg Kommune fortsat skal have adgang til en praktiserende læge, er der brug for, at flere læger åbner praksis i området. I øjeblikket mangler kommunen fem til syv praktiserende læger, og i løbet af de kommende år vil det tal stige til 10-15. Derfor vil Esbjerg Kommune og det kommunalt-lægelige kontaktudvalg i Esbjerg nu gå i dialog med Region Syddanmark om at sætte en række initiativer i gang for at skaffe flere læger, oplyser kommunen.
Mange af områdets læger har en høj alder og vil i løbet af få år gå på pension. Samtidigt er det svært at tiltrække nye læger til området. Den udfordring vil Esbjerg Kommune og områdets læger gerne gøre noget ved. I det lokale, kommunalt-lægelige kontaktudvalg er man bekymrede over udviklingen og enige om, at der skal foretages noget for at vende den.
Praksismesse
Derfor har kommunen blandt andet i samarbejde med Region Syddanmark arrangeret en praksismesse den 17. - 18. januar 2014, hvor yngre, praktiserende læger og deres familier kan få et indtryk af erhvervsmulighederne i Esbjerg, og hvad kommunen i øvrigt har at byde på for potentielle tilflyttere.
Nogle af de supplerende tiltag kunne for eksempel være at rekruttere læger fra andre dele af EU til en international lægepraksis. En anden mulighed kunne være at etablere en virtuel lægedækning, hvor borgerne kan komme i kontakt med en praktiserende læge via internettet.
Det er Region Syddanmark, der er ansvarlig for lægedækningen i området. Derfor vil kommunen og det kommunalt-lægelige kontaktudvalg nu kontakte regionen for i fællesskab at løse problemet. Samtidig vil formanden for Sundhed & Omsorgsudvalget i Esbjerg Kommune, Henning Ravn, tage emnet op på politisk plan i 2014.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.