
Fire kommuner er nu på den rigtige side af bekymringsgrænsen for corona-incidens. Ærø og Fanø har ligget der længe, og forleden kom Langeland til. Nu er også Sorø på den lyse side.
De to ø-kommuner kan fortsat glæde sig over et rundt 0 til hver, mens Langeland ligger på en incidens på 8, svarende til én enkelt smittet de seneste syv dage. Sorø ligger på det dobbelte, 16,8, men stadig under bekymringsgrænsen på 20 smittede pr. 100.000 personer.
På landsplan viser den daglige opgørelse fra Statens Serum Institut, at der siden i går er konstateret yderligere 994 coronatilfælde på basis af svar på 77.523 prøver. Det svarer til 1,3 pct. af de testede personer er smittede, og det er samme andel som i går.
Antallet af indlagte er steget til 216, hvoraf 40 ligger på intensivafdeling og 22 af disse tillige i respirator. De tilsvarende tal i går var 211, 33 og 21. Yderligere tre er døde med corona, så det samlede antal dødsfald nu er 753.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.