Regeringen har besluttet at sende hjælp til Italien, der er hårdt presset af coronavirus. Det oplyser Udenrigsministeriet i en pressemeddelelse, hvor udenrigsminister Jeppe Kofod (S) udtaler, at 'Danmark altid vil hjælpe vores venner og allierede'. Hjælpen indebærer, at Danmark sender respiratorer, et felthospital og omkring 7,5 mio. kr.
Danmark modtog 1. april en officiel anmodning om assistance fra den italienske udenrigsminister og fik efterfølgende kritik for ikke at svare på anmodningen. Men ifølge Udenrigsministeriet skulle der først skulle foretages en 'grundig vurdering af det nationale kapacitetsbehov'. Respiratorerne, som Italien skal modtage, tilhører Forsvaret. Hvor mange der er tale om, er ved at blive afklaret, lyder det.
Derudover følger et millionbidrag til Italiens Røde Kors, som eksempelvis kan bruge dem på indkøb af værnemidler og ambulancedrift, foreslår ministeriet. Afslutningsvis vil de danske myndigheder sende et ubemandet felthospital fra Beredskabsstyrelsen. Det er dog uklart, om Italien kan drage nytte af disse fysiske rammer, fremgår det af meddelelsen.
Ritzau / ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.