Kommunerne mangler allerede nu kvalificerede lærere i folkeskolerne, og i nærmeste fremtid kommer der til at mangle sygeplejersker. Årets optag på lærer- og sygeplejerskeuddannelserne er 'lysår' fra at udfylde behovet, skriver Politiken.
Optaget af lærerstuderende er stagneret siden 2016, og selvom optaget til sygeplejerskeuddannelsen er steget lidt fra 2011, har det ikke ændret sig meget de seneste to år. Manglen på de to professioner kan nemt blive et problem for velfærdssamfundet, mener seniorforsker Peter Koudahl fra VIVE, Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd.
Ifølge en rapport fra KL fra i år, hvor 79 kommuner deltog, oplever 41 pct. af kommunerne mangel på kvalificerede lærere. Samtidig oplever 43 pct., at det er blevet sværere at rekruttere lærere inden for de sidste tre år.
Ifølge Dansk Sygeplejeråd vil der i 2025 mangle 6.600 sygeplejersker, hvis der ikke kommer flere uddannelsespladser og bedre fastholdelse på uddannelsen.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.