Flere medier erfarer, at de danske sundhedsmyndigheder har besluttet at forlænge suspenderingen af AstraZeneca-vaccinen med tre uger.
De danske myndigheder valgte for to uger siden at sætte brugen af vaccinen på pause.
Årsagen er, at der er frygt for, at vaccinen i meget sjældne tilfælde kan føre til blodpropper efter vaccination. Nu bliver pausen forlænget yderligere tre uger.
Sundhedsminister Magnus Heunicke (S) holder torsdag formiddag møde med partilederne i Folketinget forud for et pressemøde kl. 12.15, hvor der skal orienteres om AstraZeneca-vaccinen.
Indtil videre har 149.832 personer fået et stik med AstraZeneca-vaccinen i Danmark, viser tal fra SSI. Det svarer til omtrent hver fjerde af dem, der har fået første stik.
ka / Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.