dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Brostrøm skal lede arbejde med at få flere hænder i sundhedsvæsnet

Der findes "ikke lette snuptagsløsninger", derfor vil minister have kommission til at undersøge robusthed.
16. MAR 2022 6.36

Regeringen vil nedsætte en kommission, der skal komme med anbefalinger til løsninger på udfordringer med personalekapacitet i sundhedsvæsnet.

Direktør i Sundhedsstyrelsen, Søren Brostrøm, skal lede den kommission. Det siger sundhedsminister, Magnus Heunicke (S), på et pressemøde tirsdag.

- Vi skal have et mere robust sundhedsvæsen, siger Heunicke på Rigshospitalet, hvor regeringens udspil til en sundhedsreform præsenteres.

At få et mere robust sundhedsvæsen handler ifølge sundhedsministeren ikke alene om at sætte flere penge af.

- Der findes ikke lette snuptagsløsninger. Derfor foreslår vi denne kommission, siger Heunicke.

Opbygget pukkel

Der er opbygget et omfattende efterslæb i sundhedsvæsnet over de seneste år. Puklen skal afvikles i løbet af det kommende år, sagde sundhedsministeren, da han præsenterede en aftale med Danske Regioner i februar. Og staten samler regningen op, slog han fast.

Der er et efterslæb på 100.000 patienter.

Coronavirus er en del af forklaringen på den udfordring, som sundhedsvæsnet står med. Men problemerne er noget ældre end pandemien. Overbelægning og underbemanding på hospitalerne har i mange år været et problem. Det har blandt andet Lægeforeningen fremført.

Da der kom øget pres på sygehusene i forbindelse med coronavirus, kom der desuden fokus på stigende personaleflugt.

I december blev et flertal på Christiansborg enige om en vinterpakke, der skulle fordele en milliard kroner til forskellige faggrupper i sundhedsvæsnet. Målet var at tiltrække - og fastholde - personale.

Ritzau

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/brostroem-skal-lede-arbejde-med-at-faa-flere-haender-i-sundhedsvaesnet

GDPR