En 41-årig mand er idømt to års fængsel for overgreb, som han begik, mens han var ansat på en skole og en børnepsykiatrisk afdeling. Dommen er torsdag blevet afsagt i Retten i Roskilde.
Han er dømt for voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje mod en dreng på seks-otte år på et tidspunkt i 2011 eller 2012. Det skete i et klasseværelse på en skole, hvor den 41-årige var ansat. Caspar Hjort Larsen er desuden dømt for at have krænket en 14-årig pige en decembernat i 2019, mens han var ansat på en børnepsykiatrisk afdeling.
Derudover er manden dømt for besiddelse af børneporno, da han havde 37 børnepornografiske videofilm på en computer. Foruden to års fængsel må Caspar Hjort Larsen ikke have kontakt med børn og unge via internettet i fem år. Han er desuden frakendt retten til at arbejde med børn og unge - også i fritiden - indtil videre.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.