SYDDANMARK: Patienter med psykiske udfordringer får ofte ikke hjælp af det offentlige. Tal fra Praktiserende Lægers Organisation (PLO) viser, at psykiatriet i Region Syddanmark tidligere i år afvistre 32 pct. af alle henvisninger, skriver Jydske Vestkysten.
Både patienter, der fejler noget fysisk og psykisk, bliver i stigende grad afvist, men problemet er langt mere udtalt i psykiatrien. Hvor procentdelen for Esbjerg og Grindsted Sygehus er steget fra tre til ni den seneste håndfuld år, er den næsten tredoblet i psykiatrien. Flere læger giver udtryk for, ayt det giver dobbeltarbejde, når patienterne bliver sendt tilbage, for man skal iværksætte en masse nye tiltag.
Anders Meinert Pedersen, der er lægefaglig direktør i Psykiatrien i Region Syddanmark, synes også, at de 31 procent afviste henvisninger er ’højt’. Forklaringen er ifølge ham, at mange bliver henvist med en diagnose, men at de typisk ikke har så stor funktionsnedsættelse, at de hører under hospitalspsykiatrien.
lgn
I
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.