dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Ventelister til fodbehandling for diabetikere eksploderet i Midtjylland

KORT NYT
5. SEP 2025 12.58

MIDTJYLLAND: En stor del af fodterapeuters patienter er diabetikere, som risikerer alvorlige problemer og i værste fald amputationer, hvis ikke fødderne bliver behandlet. I Region Midtjylland er ventetiden til en fodterapeut for diabetikere dog eksploderet med op til 82 ugers ventetid i de grelleste tilfælde. Det skriver TV Midtvest. Den gennemsnitlige ventetid i regionen er på 26 uger.

Hos Danske Fodterapeuter kalder formanden, Cille Holse, situationen for ganske alvorlig. Ikke mindst for de diabetespatienter, der må vente år og måneder på at komme i behandling. I regionen erkender formand for udvalget for nære sundhedstilbud, Susanne Buch (SF), problemet. Hun vil nu have undersøgt årsagen til de lange ventetider, siger hun til lokalmediet.

- Jeg kan ikke sige, at ventelisterne begynder at falde inden for en afkortet periode. Det kræver, at der er nogle fodterapeuter, der kan tage sig af patienterne. Men jeg kan love, at vi får kigget på det og kommer med nogen løsninger inden årsskiftet, slutter formanden.

lal

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/ventelister-til-fodbehandling-for-diabetikere-eksploderet-i-midtjylland

GDPR