SYDDANMARK: På Sygehus Sønderjylland kan man nu møde en ny og lidt anderledes ansat. Sygehuset har nemlig fået et robot-postbud. oplyser DR Syd. Ejnar, som post-robotten hedder, er langt fra den eneste elektroniske hjælper på sygehusets afdelinger. Der er efterhånden en del robotter, og de spiller en vigtig rolle, fordi de kan overtage nogle af de trivielle opgaver, forklarer Poul Martin Møller, der er projektleder for robotteknologien.
- Kigger man på det med de økonomiske briller, så giver det rigtig god mening, at man ikke bruger portører nede i en kælder på et sygehus, hvor de måske skal køre 850 meter for at levere en ostemad. Så bliver det altså nogle meget dyre ostemadder, siger Poul Martin Møller til DR Syd.
Sygehus Sønderjylland har længe været førende i Europa inden for robot-teknologi, og det er til glæde for patienterne, mener Poul Martin Møller:
- Vi har generelt den politik, at lige så snart vi har med patienter og mennesker at gøre, så er det mennesker, der håndterer det. Men når vi har med de logistiske opgaver at gøre, hvor det ikke handler om patientkontakt, så er det jo opgaver, som vi kan løse rent med robotter, forklarer han.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.