VARDE: I Varde har man succes med et forberedende forløb til sosuer målrettet udlændinge. Det første hold af 28 studerende startede i 2020, og 15 af dem har nu efter uddannelsen fået fast arbejde som sosu-hjælper eller -assisent i kommunen. Det skriver DR.
De udenlandske studerende får desuden et forløb med undervisning i dansk sprog og kultur, samt små praktikforløb undervejs, inden de efter et halvt år bliver en del af de øvrige klasser. Winnie Bejder Jensen, uddannelsesleder og tovholder på projektet, mener de har fundet løsningen på manglen af sosuer:
- Vi har fundet en rigtig god løsning. Vi kan se, at vi får uddannet meget kvalificerede medarbejdere, og det er med til at løse det store rekrutteringsproblem, som vi ikke bare har i Varde Kommune, men faktisk i hele landet, siger hun til mediet. Hun fortæller desuden, at frafaldet på holdet er markant lavere end på de øvrige hold.
apo
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.