dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Strid om datoer rammer lægekonflikt

LÆGEKONFLIKT Regionerne mener, at der er ulovligt, hvis de praktiserende læger afbryder samarbejdet d. 1. september
KORT NYT
13. JUN 2013 8.44

Alt tyder på, at lægernes organisation PLO sidst i denne måned vil aflevere lægernes ydernumre tilbage til regionerne. Men ifølge regionerne kan lægerne tidligst opsige overenskomsten fra den 1. juli. Der er nemlig et halvt års varsel for at opsige aftalerne. Derfor går man blandt andet i Region Syddanmark ud fra, at samarbejdet først ophører fra årsskiftet, siger regionens praksischef Frank Ingemann Jensen til Vejle Amts Folkeblad.

Men det er noget vås, mener formanden for PLO i Vejle, Jørgen Skadborg. Han fastholder, at den nuværende overenskomst kun løber indtil 1. september. Og hvis et lovindgreb som forventet ophæver overenskomsten, mener lægerne ikke, at de er bundet af den hidtidige overenskomst længere end til september.

lcl

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/strid-om-datoer-rammer-laegekonflikt

GDPR