NORDJYLLAND: Det største byggeri i Nordjylland blev officielt sat i gang, da det første spadestik til Nyt Aalborg Universitetshospital blev taget fredag. Universitetshospitalet bliver omkring 135.000 m2 stort og forventes at stå færdig til indvielse i 2020.
Prisen på byggeriet er 4,1 mia. kr.
I tilknytning til det nye universitetshospital bygges yderligere cirka 17.000 m2 til Aalborg Universitets Sundhedsvidenskabelige fakultet.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.