AARHUS: Det drypper fra vandrørene i det nye supersygehus i Aarhus, og det har givet skimmelsvamp i nogle af bygningerne, skriver DR. Vandskaden blev opdaget i tre bygninger, der ellers var tæt på at være klar til patienterne. Projektdirektør Frank Skriver Mikkelsen fra Det Nye Universitetshospital siger, at man har fundet 28 steder, hvor vandet er trukket ud i væggene.
- Det er utrolig irriterende, at vi så tæt på færdiggørelsen af byggeriet render ind i skader som den her, siger han. Utæthederne er fundet ved nogle blandingsbatterier, der er bygget ind i væggene, og det har allerede givet alvorlige skader. Frank Skriver Mikkelsen frygter, at omfanget kan være endnu større, og at det bliver nødvendigt at tjekke alle blandingsbatterier i nybyggeriet igennem.
Åbningen af de tre bygninger er allerede halvandet år forsinket, fordi der blandt andet har været problemer med betonen, som gjorde gulvene porøse. Den nyeste åbningsdato var sat til februar næste år, men efter den nye vandskade er det ikke sikkert, at det kan nås. Projektdirektøren spår, at den seneste tilbageslag kan betyde nogle månederes yderligere forsinkelse.
dc
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.