
HOVEDSTADEN: Region Hovedstaden har fået knap to millioner kroner fra TrygFonden til udvikling af et rygestopkoncept for kortuddannede. Baggrunden er, at fire gange så mange kortuddannede hovedstadsborgere ryger dagligt sammenlignet med borgere med lang uddannelse. Samtidig ønsker seks ud af ti kortuddannede hjælp til rygestop, men når de forsøger sig med eksisterende rygestoptilbud, løber de ofte panden mod en mur. Det oplyser Region Hovedstaden.
- De fleste rygestopkampagner er lavet af akademikere til akademikere, og traditionelle rygestopkurser har det med at blive domineret af de længere uddannede og langt mere talende rygere, så de kortuddannede føler sig kørt ud på et sidespor. Der er brug for i langt højere grad at inddrage målgruppens behov, så man kan skræddersy et forløb, der i højere grad tager højde for deres udgangspunkt. Blandt andet har kortuddannede brug for mere støtte, alene fordi de ofte er mere afhængige, forklarer Charlotta H. Pisinger, ph.d. og forskningsoverlæge ved Region Hovedstadens Forskningscenter for Forebyggelse og Sundhed.
Med to millioner kroner fra TrygFonden i ryggen skal hun nu sammen med en række af regionens omkring 3000 kortuddannede ansatte, så som portører, SOSU-assistenter, lagerarbejdere, lægesekretærer og servicepersonale, udvikle nye rygestoptiltag for kortuddannede rygere.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.