HOVEDSTADEN: Fødende på Rigshospitalet kan fremover forvente at blive sendt hjem efter fire timer - og det gælder også for førstegangsfødende, oplyser DR.
Tidligere lukkede hospitalet barselshotellet, og nu er turen altså kommet til de sidste fem stuer på patienthotellet. Stuerne har været reserveret til førstegangsfødende, der kunne få hjælp af en jordemoder til at komme godt i gang det første døgn.
Men nu lukker den mulighed 17. december af sparehensyn. Førstegangsfødende bliver i stedet tilbudt barselsopfølgning i hjemmet.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.