
SYDDANMARK: Regionsrådet i Syddanmark har nu valgt at udvide initiativet "Det Syddanske Overvægtsinitiativ" der begyndte i Esbjerg tilbage i 2020. Initiativet har fokus på sundhed og de mulige følgesygdomme, som svær overvægt kan bringe med sig. Indtil nu har det været en ordning, der kun blev tilbudt til esbjergensere, men nu skal det altså udvides som et regionalt tilbud. Regionsrådspolitikerne har i det nye regionsbudget for 2023 derfor afsat 4,9 mio. kr. til udviddelsen, og fra 2024 er der afsat 5,1 mio. kr. årligt til at holde initiativet kørende. Det oplyser regionen.
Ifølge en undersøgelse lavet af Danmarks Statistik i 2022 er hver femte dansker svært overvægtig. Derfor ser regionsrådsformand Stephanie Lose (V) det som vigtigt, at der etableres initiativer som disse:
- Svær overvægt set med sundhedsmæssige briller drejer sig langt fra kun om tallet på vægten. Det handler om, hvad der ligger bag, og især om hvilke følgesygdomme, fysiske såvel som mentale, svær overvægt kan føre med sig. Konsekvenserne er dermed til at tage at føle på, både for den enkelte, for samfundet og for sundhedsvæsenet, når svært overvægtige får følgesygdomme som type 2-diabetes og hjertekarsygdomme eller rammes på psyken.
Det er planen, at Odense Universitetshospital kan starte Det Syddanske Overvægtsinitiativ op til september 2023. Sygehus Lillebælt forventer at starte til august 2023, og Sygehus Sønderjylland forventer at åbne for patienter til screening for overvægtsrelaterede sygdomme til oktober 2023. Esbjerg Sygehus fortsætter screeningen af henviste patienter for følgesygdomme, og de forventer, at videncenteret kan starte op til maj 2023.
hss
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.