dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Regionerne skal blive lige gode til sundhed

KORT NYT
6. OKT 2015 13.21

Det skal være slut med, at der er forskel på chancerne for god og hurtig sygehusbehandling i de forskellige regioner, sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i sin åbningstale i hvad, der godt kunne ses som en påmindelse til regionerne.

- Alle Danmarks fem regioner må vise, at de kan levere høj kvalitet til borgerne. Den behandling, du får, skal ikke afhænge af, hvor i landet du bor, sagde Lars Løkke Rasmussen uden at komme ind på, hvad der vil ske, hvis regionerne ikke lever op til forventningerne. Ligesom sammenhængen med om regionerne skal nedlægges eller ej også forblev uudtalt.

I stedet fremsatte statsministeren et andet ligheds-ønske på sundhedsområdet, nemlig at udredningsretten på 30 dage skal udstrækkes til, at hvis det offentlige sundhedsvæsen ikke kan klare opgaven inden for 30 dage, så kan patienten gå til et privathospital. Det samme vedrørende behandlingen: Hvis ventetiden på de offentlige sygehuse er mere end 30 dage, så udløser det ret til privat behandling.

mk

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/regionerne-skal-blive-lige-gode-til-sundhed

GDPR