
SYDDANMARK: De syddanske sygehuse skal næste år behandle flere patienter for de samme penge. Det betyder, at de syddanske borgere vil møde et sundhedsvæsen, der i stadig stigende grad må prioritere i sine ydelser. Det oplyser regionen i forbindelse med budgettet for 2014.
Ifølge aftalen med regeringen må væksten i antal behandlinger på sygehusene være på 2,4 procent - samtidig er der et krav om, at sygehusene øger produktiviteten med to procent. Fire femtedele af væksten skal altså tilvejebringes af sygehusene selv:
- Vi skal til næste år levere ekstra behandlinger på vores sygehuse til en værdi af cirka 300 mio. kr. Vi vil lægge os i selen, for at det lykkes, men det er en kæmpe udfordring, siger regionsrådsformand Carl Holst (V).
En anden vigtig opgave næste år bliver at udbygge det såkaldt patientnære samarbejde med de 22 kommuner i regionen.
- Det handler om, at vi skal have skabt større sammenhæng for gamle fru Olsen, når både sygehuset, den praktiserende læge og hjemmeplejen er involveret, siger Carl Holst.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.