dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Region betaler 204 mio. kr. i erstatning

Region Midtjylland har fået regningen for at fejlbehandle patienter i 2014, og den er 27 pct. større end året før
5. NOV 2015 11.53

MIDTJYLLAND: I stedet for den rigtige hjælp fik flere midtjyder sidste år et økonomisk plaster på såret. Region Midtjylland måtte ifølge DR Nordjylland bruge 204 mio. kr. på at betale erstatning til fejlbehandlede patienter i 2014. Det er et beløb, som regionen mærker på den pressede økonomi, siger regionsrådsmedlem Olav Nørgaard (V):

- Det er da et enormt beløb, så det ligger lige til højrebenet, at vi skal gøre betydelig mere inden for det her felt, siger han til DR Østjylland.

204 mio. kr. er 27 pct. mere end året før. Pengene blev fordelt på 637 patienter. Det skete i et år, hvor patientforsikringen på landsplan udbetalte færre kroner.

Det store beløb skyldes blandet andet, at Patienterstatningen har nået at gennemgå mange sager, mener regionens sundhedsdirektør Ole Thomsen.

- Patienterstatningen har nok i nogle situationer lagt et højere erstatningsniveau end tidligere år. Der er flere, som får anerkendt ret store forsikringsudbetalinger, og det presser vores budgetter, siger han til DR Østjylland.

Vigtig læring
Samtidig er der en vigtig læring i de mange millioner, mener regionsrådsmedlem Olav Nørgaard

- Det er jo på den ene side bekymrende, men det er nok også et udtrykt for, at vi begynder at ændre vores holdning i sundhedsvæsnet. Det er mere åbenlyst, at man laver fejl og gerne må snakke om dem.

Han ønsker derfor flere undskyldninger og færre erstatninger:

- Det vigtigste for patienten er, at andre ikke kommer til at opleve det samme. Jeg ville håbe, at hospitalerne tog klagerne mere alvorligt her og nu, gav nogle undskyldninger og tog en dialog med borgerne så man fik en afklaring af hvad er gået galt.

Færre erstatninger i år
Sundhedsdirektør Ole Thomsen er enig i, at patienterne skal have en regulær undskyldning, når der sker fejl. Han mener, at hospitalerne er blevet bedre til at give en regulær undskyldning.

- Jeg har selv kendskab til nogle situationer sidste år, hvor hospitaler direkte har sagt undskyld til patienter eller pårørende. Det har vi før ikke været så gode til, hvor vi mere havde en tilbøjelighed til at forklare, siger han.

Til gengæld tror sundhedsdirektør Ole Thomsen også på, at Region Midtjylland får betydeligt færre erstatningssager imod sig i år.

- Vi er meget opmærksomme, da der er rigtig mange penge i det, og der er store ulemper for patienterne, hvis de kommer i en situation, hvor vi laver skader på dem. Derfor har vi sagt til hospitalerne, at de skal være medfinansierende af skaderne, så de også har en økonomisk opmærksomhed på det, siger han.

Regionsrådsmedlem Olav Nørgaard håber, at man kan få færre erstatninger og flere behandlinger for pengene.

- En halvering af beløbet ville da være et realistisk mål. Det vil give 100 mio. kr., som vi kunne lave mere behandling for, siger han.

dc

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/region-betaler-204-mio-kr-i-erstatning

GDPR