Et stigende antal danskere afviser at blive opereret for deres svære overvægt. Det skriver DR Syd i dag. På bare fem år er antallet af operationer i Region Syddanmark faldet fra 265 i 2011 til 127 sidste år. I år er der ind til videre kun blevet opereret 33. Og på landsplan er tendensen den samme. Udviklingen glæder Birgitte Hansen, der er formand for landsforeningen for overvægtige.
- Fedmeoperationer har aldrig været løsningen. Årsagen til de svært overvægtiges vægtproblemer skyldes ikke, at de er sultne eller har meget appetit. Årsagen skal findes andre steder, og problemet fjerner man ikke ved at operere dem i maven, siger Birgitte Hansen til DR Syd.
I 2011 besluttede den daværende V-K regering at stramme reglerne for, hvornår man kan få en fedmeoperation. Før 2011 skulle BMI eksempelvis være over 40 - i dag skal det have passeret 50.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.