dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Ny chef til midlertidigt sundhedsudvalg i Odense

KORT NYT
13. MAJ 2016 12.01

ODENSE: Det er en måneds tid siden, byrådspolitikerne besluttede at oprette et sundhedsudvalg, der skal hjælpe odenseanerne til en sundere fremtid. Nu er der sat navn på den chef, der skal betjene udvalget: Charlotte Bentsen er ny sundhedschef og skal holde 'et stærkt fokus på borgerne i en tid, hvor den kommunale sundhedsopgave er under hastig forandring og bliver stadig mere omfattende og kompleks', lyder det fra Odense Kommune ifølge Fyens Stiftstidende.

Charlotte Bentsen kommer fra en stilling som projektchef i kommunen og har de seneste måneder fungeret som konstitueret sundhedschef.

Sundhedsudvalget er nedsat som et midlertidigt udvalg og skal sikre sundhedsområdet en større og mere tværgående bevågenhed. Lige nu er der eksempelvis opgaver med forebyggelse, med hjælp før og efter sygehusbehandling og med indsatser til udsatte fordelt i flere af de øvrige politiske udvalg. Der er ikke sat nogen slutdato på Sundhedsudvalgets arbejde.

dc

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/ny-chef-til-midlertidigt-sundhedsudvalg-i-odense

GDPR