dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Midtjylland rundhåndet med ADHD-medicin

Lægerne udskriver dobbelt så meget ADHD-medicin pr indbygger i Region Midt som i Region Syd
KORT NYT
4. JUN 2012 6.28

En ny gennemgang af danskernes samlede forbrug af ADHD-medicin viser, at læger i Midtjylland udskriver langt mere ADHD-medicin end lægerne i resten af landet.

- Jeg kan ikke forestille mig, at der reelt er så store forskelle regionerne imellem, så det er et tegn på, at ADHD er et område, hvor præcisionen med at stille diagnosen ikke er tilstrækkelig, siger Anne Lindhardt, formand for PsykiatriFonden og centerchef på Psykiatrisk Center København. Det skriver Ritzau.

Det er ikke første gang, de regionale forskelle på ADHD-området bliver påpeget.

lcl

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/midtjylland-rundhaandet-med-adhd-medicin

GDPR