SJÆLLAND: En større ledelsesrokade blev sat i gang på Ringsted, Slagelse og Næstved Sygehuse, efter at brystkræftskandalen resulterede i en fyreseddel til den tidligere sygehusdirektør Vagn Bach. Og nu er sidste brik på plads med fastansættelse af den konstituerede vicedirektør, Anne Grethe Larsen.
57-årige Anne Grethe Larsen tiltræder sin nye stilling 1. november, og med hende på plads tæller ledelsen foruden hende sygehusdirektør Niels Reichstein Larsen, vicedirektør Charlotte Bøll og vicedirektør Henrik Stig Jørgensen.
Anne Grethe Larsen er oprindeligt sygeplejerske og har været afdelingssygeplejerske og ledende oversygeplejerske på Næstved Sygehus.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.