De praktiserende læger tør i mindre grad tage ansvaret for patienter med hjertesymptomer og er bange for at overse alvorlige tilfælde. Derfor sender de nu flere patienter videre til hospitalet, hvilket blandt andet har givet travlhed på Regionshospitalet i Horsens - de seneste ni uger har belægningen været oppe på 125 pct., skriver DR Østjylland
- De praktiserende læger henviser flere patienter med hjertesymptomer til indlæggelse på hospitalet og det er noget nyt, siger sygeplejefaglig direktør i Horsens, Inge Pia Christensen.
Hun mener ikke, at de praktiserende læger tør tage det ansvar ikke at få indlagt en patien med hjertesymptomer, og derfor er der flere af netop den type patienter. Stigningen sker efter at en praktiserende læge på Fyn i marts sidste år overså en patient med hjertesymptomer, som kort efter døde.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.