
Sundhedsminister Astrid Krag (SF) har givet efter for forslag fra både regioner, eksperter og Enhedslisten, som mener, at de praktiserende læger bør have en plads i de praksisplanudvalg, som skal tilrettelægge lægernes arbejde. I første udkast til lovforslaget, var udvalget ellers forbeholdt kommuner og regioner.
- Det tilføjes i lovforslaget, at de praktiserende læger får tre pladser i praksisplanudvalget. Det præciseres i bemærkningerne, at praksisplanudvalget ikke kan tvinge de praktiserende læger til specifikke opgaver som fx opfølgende hjemmebesøg ifm. udskrivning fra sygehus, det kræver en efterfølgende aftale, lyder det nu i præciseringerne og justeringerne af lovforslaget.
Det nye praksisplanudvalg skal planlægge tilrettelæggelsen af almen praksis i sammenhæng med det øvrige regionale og kommunale sundhedsvæsen, og Praktiserende Lægers Organisation (PLO) har taget kraftigt afstand fra planerne om, at holde lægerne uden for. Der er dog ikke noget, der tyder på, at sundhedsministerens ændringer formilder lægerne. PLO-formand Henrik Dibbern har tidligere sagt, at lovforslaget er ubrugeligt uanset præciseringer.
sf
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.