dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Lægehelikopter fordobler flyvninger

KORT NYT
30. JUL 2015 12.36

Cirka tre gange om dagen letter regionens lægehelikopter fra basen i Billund Lufthavn for at tage ud til borgere i akutte problemer med behov for lægehjælp. Sammenholder man første kvartal med andet kvartal 2015 viser det en samlet stigning på 99 pct. i flyvningerne. Det fremgår af en opgørelse fra akutlægehelikopterne, skriver Jydske Vestkysten.

Ledende overlæge for helikoptertjenesten, Troels Martin Hansen, har ikke en entydig forklaring på den større aktivitet, men tilskriver det både årstiden og mere kendskab til helikopterne i alle led af akutberedskabet.

Opgørelsen viser også, at de tre akutlægehelikoptere på landsplan har fløjet 66 procent flere missioner, men stigningen er markant størst for Billund-basen. Akutlægehelikopternes baser ligger i Billund, Ringsted og Skive. Den landsdækkende lægehelikoptertjeneste blev etableret i oktober 2014 og koster cirka 127 mio. kr. om året.

rp

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/laegehelikopter-fordobler-flyvninger

GDPR