dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Kritik af 112 for at lade tilskadekommen uden hjælp

KORT NYT
15. MAJ 2017 6.42

HOVEDSTADEN: Det var ikke godt nok, at telefonvagten på 112 lod en blødende og formentlig beruset mand uden hjælp, selv om vagten gennem den, der havde ringet 112, spurgte den tilskadekomne, om han havde brug for en ambulance, skirver Politiken.

Vagten skulle selv have spurgt den tilskadekomne direkte og ikke via mellemmand, har Styrelsen for Patientsikkerhed afgjort. Den tilskadekomne mand druknede senere på natten i et vandreservoir.

Region Hovedstaden har hidtil ment, at det ikke var en fejl, at telefonvagten afviste at sende en ambulance, men den manglende direkte kotakt mellem telefonvagten og den tilskadekomne var 'ikke i overensstemmelse med Dansk Indeks for Akuthjælp', hedder det i afgørelsen fra Styrelsen for Patientsikkerhed.

mk


 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/kritik-af-112-for-at-lade-tilskadekommen-uden-hjaelp

GDPR