
SYDDANMARK: På dagen da Syddanmarks tidligere regionsrådsformand Carl Holst (V) fik Rigsadvokatens ord for at han ikke har begået noget strafbart, fik også den nuværende regionsrådsformand Stephanie Lose (V) analyseinstituttet KORA's ord for at det ikke var regionens udførelse af ambulanceudbuddet, der var årsag til at Region Syddanmark til sidst selv måtte overtage driften.
Udbuddet af ambulancedriften i 2014 førte til, at Bios med virkning fra 1. september 2015 fortrængte Falck fra Regions Syddanmarks område. Efter en kaotisk start og et lige så vanskeligt indkøringsforløb viste Bios sig ikke at kunne løfte opgaven, og selskabet gik konkurs i august 2016 efter mindre end et års drift.
Allerede i 2015 havde Regionsråd Syddanmark dog besluttet at udbudsprocessen skulle evalueres eksternt, og KORA blev hyret til opgaven. Den resultatet af den evaluering der nu foreligger, og foruden KORA har to eksterne reviewere kvalitetssikret rapporten.
Dens samlede vurdering er, at 'udbudsprocessen blev planlagt og gennemført på en måde, så den gav mulighed for at understøtte regionens overordnede målsætninger om økonomisk effektivitet/konkurrence, forsyningssikkerhed og kvalitet, og at regionen foretog relevante tiltag for at begrænse risici og håndtere de udfordringer, der opstod undervejs i processen', hedder det. Evalueringen er sket i fire spor:
- forberedelsen af udbuddet, herunder udbudsmaterialet,
- gennemførelsen, herunder valget af leverandør,
- implementeringen, og
- driftsopfølgningen.
Hvad angår udbudsmaterialet peger KORA på at nogle af dets elementer 'kan have bidraget til at fordyre tilbudsgivningen og implementeringen for leverandørerne', men overordnet lyder KORA's dom, at materialet er 'hensigtsmæssigt udarbejdet'. Vedrørende gennemførelse vurderer KORA, at regionen 'har foretaget rimelige og relevante overvejelser i valget af leverandør, herunder relevante tiltag for at vurdere, om Bios' tilbud var realistisk'.
Når det kommer til implementeringen finder KORA, at der er 'taget højde for relevante forhold og gjort en stor indsats for at følge op', og når det alligevel gik galt skyldtes det 'forhold som regionen ikke har haft mulighed for at påvirke'. Endelig vedrørende det fjerde spor har KORA 'ikke kunnet identificere yderligere opfølgningstiltag, som kunne have imødegået de udfordringer, der var knyttet til driftsopstart og den efterfølgende drift', hedder det i rapporten.
Læs eller download evalueringsrapporten.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.