RANDERS / HILLERØD: Begge kommuner sætter nu ind for at undgå, at ældre patienter skal indlægges flere gange. Og begge oplyser, at det sker med baggrund i det såkaldte Glostrup studie fra 2007.
I Randers vil ordningen med opfølgende hjemmebesøg til patienter over 78 år ske i et tæt samarbejde mellem hospitalet i Randers og kommunerne Randers, Favrskov, Norddjurs og Syddjurs samt de praktiserende læger i området.
Hillerød indfører en fast rutine med at tilbyde ældre, der i forvejen modtager kommunal hjælp og som har været indlagt, at de kan få besøg af deres praktiserende læge og en sygeplejerske fra kommunen. Det første besøg ligger hurtigst muligt efter udskrivelsen. Her vil læge og sygeplejerske sammen med borgeren og eventuelle pårørende gennemgå hospitalets plan og drøfte for eksempel, hvordan man bedst klarer sig efter indlæggelsen, medicin, behov for genoptræning, hjælp og pleje.
Baggrunden for opfølgende hjemmebesøg er et studie fra Glostrup fra 2007, der viste, at op til 23 pct. af genindlæggelserne kunne undgås ved hjælp af de opfølgende hjemmebesøg.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.