KØBENHAVN: Skaderne blev færre og prisen lavere. Derfor valgte Hofor, der står for Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, at lede vand fra weekendens skybrud ud i Øresund, skriver Ingeniøren. Københavns Kommune har givet tilladelse til udledningen.
Udledningen har medført en del forurening i havnen og i Øresund, men hos Hofor vurderer man, at valget stod mellem forurening eller vand i borgernes kældre.
For at det kunne lade sig gøre, måtte Hofor åbne fire gamle hovedkloakrør, der ellers var blevet lukket med beton i 2000. De gamle hovedkloakrør blev lukket med beton først i 2000-tallet, fordi man ville sikre rent vand i havnen og ved Hellerup strand. I 2012 åbnede Hofor dem igen og bruger dem nu til at tage trykket af systemet ved skybrud og kraftig regn. Hofor har anvendt de gamle kloakrør som overløb to til tre gange siden foråret 2012.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.