MIDTJYLLAND: Første december begyndte Region Midtjyllands nye kontrakter med ambulanceleverandørerne Falck og Responce. I de nye kontrakter er der flere forbedringer, oplyser regionen.
De steder, hvor ambulancerne hidtil har været længst undervejs, har ambulancerne fx fået nye baser. Baser er ekstra udgangspunkter, hvor ambulancerne kan operere fra i kortere eller længere tid. I Langå, Ulfborg og Videbæk kan ambulancepersonalet overnatte. De øvrige nye baser skal være udgangspunkt for ambulancerne i op til to timer ad gangen.
Derudover har regionen øget antallet af ambulancer og sygetransporter med 125.
De netop påbegyndte kontrakter varer fem år med mulighed for forlængelse i op til to år. De skal derefter i nyt udbud.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.