HERNING: Herning Kommune er begyndt at tilbyde løn under hele uddannelsen til alle dem, som går i gang med en social- og sundhedsuddannelse på sosu-skolen i Herning - også dem under 25 år oplyser kommunen.
En trepartsaftale mellem regeringen, Fagbevægelsens Hovedorganisation og KL forpligter i forvejen kommunerne til at ansætte elever på 25 år og derover allerede fra uddannelsens begyndelse. Men i Herning har man valgt at udvide tilbuddet til unge under 25 år.
- Herning har som alle andre kommuner svært ved at få nok faglærte medarbejdere på dette område. Det bliver ikke nemmere i fremtiden, så derfor skal vi gøre noget nu. Hvis vi kan få flere til at gå i gang med uddannelsen, så er det godt givet ud i længen, siger formand for Social- og Sundhedsudvalget Anne Marie Søe Nørgaard (V).
sfe
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.