dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Herlev Hospital varsler akut besparelse på 45 mio. kr.

Øgede medicinudgifter koster på lonkontoen
24. MAR 2017 13.12

HOVEDSTADEN: Herlev Hospital skal akut spare 45 mio. kr., fremgår det ifølge TV2 Lorry af en intern orientering til medarbejderne. Hospitalet henviser til, at det som 'et fyrtårn indenfor kræftbehandling i regionen', er særligt sårbar overfor medicinudgifter.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/herlev-hospital-varsler-akut-besparelse-pa-45-mio-kr

GDPR