dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksocial
doi
doi

Herlev Hospital i udbud

KORT NYT
7. AUG 2014 9.18

Ny Herlev Hospital, der omfatter en række store byggerier, er nu i udbud med en indledende prækvalifikation, skriver Licitationen Byggeriets Dagblad. Rammenfor byggeriet ligger på en lille rund milliard kroner.

I alt bygges der cirka 56.000 kvm nyt sygehus, parkering og et mindre Center for Fordybelse & Tro samt en række ombygninger i infrastrukturen, der skal binde det nye sygehus sammen med det eksisterende.

- Der er 18 entrepriser, hvoraf der er et par storentrepriser og en række fagentrepriser samt to hovedentrepriser, fortæller udbudsansvarlig i Orbicon A/S, Andreas Claus Hansen til Licitationen - Byggeriets Dagblad.

Orbicon er en af flere rådgivere, der tilsammen i et konsortium vandt rådgiverkontrakten på det store byggeri. Prisrammen for det samlede byggeri er på lige under en mia. kroner, og udførelsesfasen påregnes at ske i perioden fra næste år til 2018.

 

kil

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dk-sundhed.dk/artikel/herlev-hospital-i-udbud

GDPR