HOVEDSTADEN: Den nye nordfløj på Rigshospitalet til 2,4 mia. kr. skal være færdig i 2018. Men fredag står byggeriet stort set stille, skriver Avisen.dk.
De godt 100 smede, tømrere, VVS-mænd og elektrikere, der arbejder på projektet og har nedlagt arbejdet. Problemet er tidsplanen - de kan simpelthen ikke nå at gøre arbejdet færdigt til tiden, lyder kritikken fra håndværkerne.
Kemp & Lauritzen, der er en af entreprenørerne på projektet, ønsker ikke at kommentere arbejdsnedlæggelsen over for Avisen.dk.
sl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.