Piloter og flyveledere, der skal have nye helbredstjek i kølvandet på sager om læges mulige embedsmisbrug, skal have hjælp til at dække udgifterne, siger transportminister Ole Birk Olesen (LA), der mener, at de 'er kommet i klemme i denne helt særlige situation'.
Trafikstyrelsen har tidligere fyret, bortvist og politianmeldt en læge for mistanke om embedsmisbrug, mens hun har været ansvarlig for tilsynet med såkaldte flyvelæger. Styrelsen har også inddraget autorisationen til hendes klinik, der selv undersøgte blandt andet piloter og flyveledere.
Trafikstyrelsen vil nu indkalde omkring 2.000 piloter og flyveledere, der er blevet undersøgt inden for de seneste 12 måneder, til et nyt tjek, og trafikministeren opfordrer piloterne og flyvelederne til at gemme dokumentation for udgifterne. Der arbejdes på en model, hvor udgifterne vil blive refunderet delvist i forhold til hvor længe siden de sidst fik foretaget en undersøgelse og hvor tæt de er på under alle omstændigheder at skulle have en ny.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.