IKAST-BRANDE: Når man bliver mor og far for første gang, hjælper det at komme i en særlig forældregruppe, hvor der foruden andre forældre også er en sundhedsplejerske med. Det er erfaringen fra Ikast-Brande Kommune, hvor de efter halvandet år med ordningen 'De Utrolige År Baby' nu vil gøre tilbuddet permanent, fortæller DR Midt & Vest.
Over 100 forældre har indtil videre været med i projektet, hvor forældrene mødes otte gange med en sundhedsplejerske for at stille spørgsmål og udveksle erfaringer med de andre.
Forældregruppen er for begge forældre, selv om det indtil videre ikke har vrimlet med fædre i grupperne.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.