Hver år bliver 3.000 patienter ramt af en lungeblodprop. Men som det er i dag, har de ingen mulighed for at få et fast genoptræningstilbud. Modsat patienter med blodprop i hjertet, der får tilbudt 12 ugers genoptræning.
Men står det til forskerne bag et nyt forsøg i Region Midtjylland, skal det ændres. De har nemlig undersøgt, hvordan patienterne med lungeblodprop bedst kommer tilbage på benene efter en blodprop i lungerne. Og efter 140 patienter kunne forskerholdet konkludere, at der ikke skal mere til end fire-fem timers genoptræning, skriver DR.
- En samtale og en fysisk test et par gange efter deres blodprop i lungen kan give rigtig stor værdi for patienterne, øge deres livskvalitet og gøre dem trygge ved at være aktive igen. Og det er super vigtigt for at forebygge fremtidig sygdom, siger Nanna Rolving, der er fysioterapeut og ph.d. ved Regionshospitalet Silkeborg.
rp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.