Flere kommuners planer om at lade græsset vokse frit langs de danske landeveje for at give føde og levesteder til insekter, møder kritik fra allergikere. Hvis græsset ikke klippes, går det i blomst, og det giver store udfordringer for danskere med pollenallergi, fortæller vicedirektør Anne Holm Hansen fra Astma-Allergi Danmark.
- Flere mennesker med pollenallergi kan for eksempel ikke have vinduet åbent på kontoret, hvis der er uklippede områder udenfor - og mange allergikere kan have flere sygedage på grund af deres allergi. Græs har en blomstringstid på tre måneder og påvirker derfor allergikerne i en lang periode, siger hun.
Kommunernes argument for at lade græsset vokse er, at det skal gavne biodiversiteten, men det argument køber Anne Holm Hansen ikke. Hun mener at uslået græs tværtimod vil overvokse de vilde markplanter og derfor være til skade for biodiversiteten.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.