En 41-årig mand anbringes på Sikringen i Slagelse uden længstetid. Han er dømt for drabet på den 66-årige psykiater Mariann Stenberg, som blev begået 21. juli sidste år på Retspsykiatrisk Ambulatorium i Brøndby. Sagen er afgjort enstemmigt af en domsmandsret i Retten i Glostrup.
Retten har dømt den 41-årige for alle forhold i sagen, som ud over drabet også drejede sig om to drabsforsøg, flere tilfælde af vold og trusler og et voldtægtsforsøg. Retsformanden forklarer, at der ikke er nogen længstetid, og den dømte skal derfor være indlagt på Sikringen, indtil en dommer beslutter noget andet.
Sikringen i Slagelse er en særlig psykiatrisk afdeling, som er forbeholdt de farligste psykiatriske patienter i Danmark. Patienterne er enten indlagt på baggrund af et farlighedsdekret fra Justitsministeriet eller en dom. Mandens advokat, Luise Høj, oplyser, at dommen ankes delvist.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.