Lægemiddelstyrelsens nye direktør pr. 1. november er Niels Falk Bjerregaard, der siden 2018 har været lægefaglig direktør på Regionshospitalet Horsens. Han har som del af koncernledelsen i Region Midtjylland erfaring fra en videns- og drifttung organsisation præget af høj tværfaglighed, oplyser Indenrigs- og Sundhedsministeriet.
- Niels Falk Bjerregaard vil med sine stærke kompetencer kunne bidrage til at styrke styrelsens vigtige arbejde, som er helt afgørende for, at vi i Danmark har effektive og sikre lægemidler. Som direktør for Lægemiddelstyrelsen skal Bjerregaard også arbejde tæt sammen med den danske life science branche om f.eks. klinisk forskning og bedre brug af data og ny teknologi, siger indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V).
Stillingen i Lægemiddelstyrelsen blev ledig i slutningen af juli, da den daværende direktør Lars Bo Nielsen fik nyt job. Den nye direktør Niels Falk Bjerregaard ser bl.a. frem til samarbejdet med de mange nationale og internationale samarbejdspartnere på området. Han er uddannet cand. med. fra Aarhus Universitet i 2002 samt speciallæge i anæstesiologi i 2009 og har mangeårig ledelseserfaring fra hospitalssektoren.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Sundheds artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Sundheds artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Sundhed
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.